Quantcast
Channel: Клуб 'Z' - Образование
Viewing all 130 articles
Browse latest View live

За кандидат-гимназисти - ето резултатите от първото класиране

$
0
0
Снимка БГНЕС

Министерството на образованието и науката (МОН) публикува първото класиране за кандидат-гимназистите, кандидатствали да продължат образованието си в профилираните и професионалните гимназии след 7-и клас.

Учениците и родителите могат да проверяват резултатите всайта на МОН, като използват входящия номер и идентификационен код на кандидат-гимназиста тук.

След като научат резултатите от първото класиране, децата имат две възможности – да се запишат в училището, в което са приети или да участват във второто класиране. Второто става като се подаде заявление в училището, в което са приети на първо класиране. В този случай няма нужда от пренареждане на желанията на кандидат-гимназиста.
Децата, които не са приети в гимназия от първия път, участват във второто класиране автоматично. Резултатите от него трябва да излязат на 4 юли.

Ако ученикът не е доволен от училището, в което би учил и на второто класиране, той може да участва в третия тур. В този случай децата трябва да пренаредят желанията си къде да учат според обявените незаети места в гимназиите. Третото класиране трябва да е излязло до 17 юли.


МОН призна: Може да загубим 70 млн. лева европари за наука

$
0
0

Министерството на образованието призна официално, че има риск България да загуби около 70 млн. лева eвропейски пари за наука. По думите на министър Красимир Вълчев пред БНТ става дума за суми от текущия програмен период, предназначени за научни центрове, тъй като през 2018 г. трябва да отчетем междинно постигнати цели по оперативната програма "Наука и образование".

Парите, които са под въпрос, са за изграждането на въпросните научни центрове. Пред депутатите от комисията по образование в парламента министърът е признал, че има забавяне и в предишните две години, но най-голямо било забавянето от началото на 2017-а. Причината е и в спирането на обществената поръчка за оценител на 44-те подадени проекта за научни центрове. Търгът бе спрян от служебния министър на образованието (и бивш заместник на Меглена Кунева, когато тя оглавяваше образователното ведомство - б.р.) Николай Денков. 

След прекратяването на поръчката стартира нова - за избор на индивидуални изпълнители. Целта на МОН е до юни да се сключат договорите, за да може да се спази графикът и все пак да не се стигне до загуби. 

Върховният административен съд обаче постанови, че конкурсът за оценители е спрян неправомерно и поръчката трябва да се възложи на обжалвалата фирма - италианската "Прогетти плант". Почти сигурно е, че след новия развой на събитията ще има обжалване от неспечелилите въпросния търг фирми, което ще забави още графика. Затова се обмисля вариант за предварително изпълнение на търга, стана ясно още от интервю на министър Вълчев пред националната телевизия.

5-те най-красиви училища в света

$
0
0

Ако децата ни учеха в тези училища, сигурно нямаше да им се иска да сe прибират вкъщи. Но освен впечатляващ изглед те имат и уникални образователни програми.

За бъдещи журналисти

Ørestad Gymnasium, Копенхаген, Дания

През 2007 година това училище беше обявено за най-красивото в Скандинавия. В него гимназистите се подготвят за кандидатстване в университети, свързани с медии, комуникации и култура. Гимназията Ørestad е рожба на проведената национална образователна реформа. Проектът е на датската компания 3XN Architecs, известна с футуристичните си сгради по цял свят.

Гимназията е на четири нива и е изградена на принципаоpen space.Така бъдещите медийни мениджъри и журналисти привикват към работа и взаимодействие с останалите в открито пространство. В центъра на сградата има вита стълба, която съединява отделните нива. Около нея са разположени общи работни зони и кътове за отдих, декорирани с цветни пуфове. Разбира се, в училището има свободен достъп до интернет.

 

За деца със здравословни проблеми

Marcel Sembat High School, Сотвил-ле-Руан, Франция

Мек климат и чист въздух – в такива условия времето над учебниците минава по-леко, а отговорното отношение към околната среда и любовта към природата се възпитават от само себе си. Специалното на това училище е в проектирането – големи зелени пространства за занимания на чист въздух, а покривът е превърнат в морава. Макар учебната програма да не е със специална еко насоченост, Marcel Sembat High School неизбежно присъства в списъците на училищата „приятели на природата“. Учебното заведение се състои от шест сгради, строени в различно време, започвайки от 30-те и завършвайки през 90-те години на миналия век. В големия парк до училището също се провеждат часове.

 

За приятелите на природата

Green School, Бали, Индонезия

Това е нещо средно между къщичката на Питър Пан и скъп екстравагантен еко хотел. Негови автори са Джон и Синтия Харди. Върху осем хектара земя те са построили училище, в което „децата няма да бъдат заставяни да учат“. По балийска традиция тази „бамбукова къщичка“ няма външни стени. Учениците са сред изучаваната от тях природа. Програмата акцентира върху естетическите възприятия на децата, сериозно място в нея е отделено на музиката, творчеството и взаимодействието с околната среда. Разбира се, изучават се и традиционните за района занаяти - производство на хартия и растениевъдство. Сградата и мебелите са изработени от бамбук. Училището има мини зоопарк, чието поддържане е грижа на учениците.

 

За млади милионери

Gstaad International School, Швейцария

Елитното училище за момчета се появява на мястото на смесен пансион през 2015 година. Според основателите му разделното обучение има редица преимущества, главното сред които е, че момчетата не чувстват натиска на изпреварващите ги в развитието момичета и могат да изразяват себе си свободно. Всъщност пълна изолация няма, тъй като заниманията по изкуства и спорт се провеждат в смесени класове. Училището е част от британска образователна група към която принадлежат и девическите училища в Монтрьо. Живописната местност предразполага към занимания с алпинизъм и изучаване на природния ландшафт, които са включени в учебната програма. Основната сграда и кампусът са построени в традиционен швейцарски стил и външно напомнят на замък или скъп хотел. Годишната такса за обучение е 90 000 швейцарски франка, което се равнява на около 82 000 евро.

 

За малките гении

Vittra Telefonplan, Стокхолм, Швеция

Това е едно от най-прогресивните училища в Швеция. Проектът е на архитектурно студио Rosan Bosch, специализирано в изграждането на сгради и пространства за образователни институции. Огромната площ на училището (почти 2000 кв. метра) напомня на Lego-парк. Цветните пана, мебелите с необичайна форма, нестандартно планираните зони за обучение и отдих са не само типични за веригата „училища от бъдещето“ в Швеция, но и позволяват да се развива пространствено мислене, а учебният процес е много по-продуктивен. Обучението предлага няколко вида програми, според индивидуалните особености и интереси на децата. Особено внимание се отделя на информационните технологии. С ноутбук разполагат и първокласниците.

Материала подготви Янка Петкова. Препечатваме статията от mamaninja.bg

Столичната община обмисля уседналост за родители на първокласници

Аз уча мама да чете

$
0
0

Как да накараш едно дете, което е застрашено от отпадане от училище, да остане в класната стая? Например, като му предложиш да научи мама да чете. Защото тя също не може. И е на 30 години.

Това е само част от нестандартните подходи на учители да задържат в училище хлапета, които имат откровени затруднения в обучението, не разбират и не могат да четат или да смятат. Заниманията са част от един от най-скъпите проекти по оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ – „Твоят час“, чиято обща стойност е 140 милиона лева.

Тя отпуска пари за два вида дейности – едната са кръжоци, но по-важната част са допълнителни занимания с деца, които имат образователни пропуски и са застрашени да отпаднат от училище, тъй като не могат да се справят с материала. В повечето случаи това са ученици или от ромски произход, или такива, чиито родители са заминали на гурбет и ги отглеждат баби и дядовци.

Идеята е хлапетата да бъдат обхванати в малки групи до 10 души, където с всяко от тях може да се работи индивидуално и да му се обяснява конкретно този материал, който то не разбира.

„Когато са в час с други съученици, много от децата се стесняват да обяснят, че не разбират нещо. Ако са в група с други връстници, които имат същия проблем, децата се отпускат, защото си казват: „И той не разбира, и оня също не разбира“ и признават затрудненията си. Така е по-лесно да се работи с тях“,разказва Галина Евденова, началник на регионалното управление на образованието във Враца.

Учители от селата в област Велико Търново, в които 99 на сто от децата са роми, споделят, че учениците идват в първи клас, без да знаят и дума български. Други го знаят, но смесват български и ромски или турски думи – нерядко вместо „зайчето“ се случвало да напишат, че „таушанчето подскача в гората“. Покрай допълнителните занимания обаче децата успели да се научат дори да четат на български, без да сричат.  

Момиченце, което било пред отпадане, направило диктовката си на изпита след четвърти клас без нито една правописна грешка. Момче, което не умеело да изписва цели думи, а само отделни букви, успяло да изкара цели три точки на диктовката по време на националното външно оценяване. При това учителите твърдят, че масово им се налага да поправят образователни пропуски от предишни години, като например обучават на четене деца в четвърти клас, които все още сричат или не могат да смятат дори до 10. Поради факта, че училище до четвърти клас не може да се повтаря, в момента децата масово преминават от клас в клас, без да са научили елементарни неща.

Това бе заложенов предишния образователен закон, заложено е и в новия, който влезе в сила през август миналата година.В пети или шести клас, когато материалът става по-сложен, а класовете вече могат да се повтарят, учениците вече направо отпадат от училище, защото не могат да разберат нищо от това, което им се преподава. Ако изкарат двойки в края на годината, те просто се отказват да продължат в училище. Допълнителната работа с тях е един от начините те да бъдат задържани още от малки, но за целта държавата не може да намери допълнително финансиране, затова и то идва по линия на Европа.

Учители споделят, че значителна част от децата не стават отличници, но отбелязват свой личен успех, макар и със стотни на изпитите, така че в крайна сметка да бъдат с една степен по-грамотни. Покрай заниманията се привличат и родителите – поне тези, които не са на гурбет, и така те поне частично се ангажират с успеха на детето си. Или поне искат то да завърши, а не да стане булка на 12 години.  

Министър потвърди 15 % увеличение на заплатите за всички учители

$
0
0

Обещанието за 15-процентно увеличение на заплатите на всички учители от първи септември ще бъде спазено. Това увери в предаването "Неделя 150" на БНР министърът на образованието Красимир Вълчев.

Той допълни, че увеличението догодина ще бъде диференцирано на база на промени в критериите.

"Всъщност обещанието е за двойно увеличение на заплатите на учителите в четиригодишен период - напомни просветният министър. - Това е първото увеличение, което е заявка, че ще бъде изпълнено и другото обещание. Ще предложим на отраслов съвет анекс към колективния трудов договор, с който това нещо да бъде направено.

За следващата година се надяваме да имаме възможност със законови промени да направим диференцирано увеличение на възнагражденията. Всъщност това двойно увеличение ще бъде средно - една част от учителите ще получат малко повече."

 

На 15 септември всички първокласници ще имат буквари на чиновете си, обеща още Вълчев. По-времеемка била процедурата за одобряване на нови учебници за II и IV клас, както и за учебниците за чужди езици за VIII клас, обяви още просветният шеф.

МОН за ромските първолаци: Ще бъдат или убедени, или принудени

Приемът в първи клас с уседналост три години на родителите

$
0
0
Снимка БГНЕС

Министерството на образованието и науката (МОН) вече е готово с единни критерии за прием в първи клас в цялата страна като водещия е т. нар. уседналост. Най-важна ще е близостта на училището до постоянния или настоящия адрес на родителите. Най-голям шанс за прием в първи клас ще имат децата, чиито майки, бащи или настойници имат адресна регистрация в района от най-малко три години.

Новите критерии са съдържат в проект за промяна на наредбата за организация на дейностите в училищното образование, който е разписан от просветния министър Красимир Вълчев с мотив за гарантиране равен достъп до качествено образование и приобщаване на всеки ученик. Текстовете са качени за обществено обсъждане в портала за обществени консултации на Министерския съвет. Преди това Столичната община се опита да въведе подобни критерии, но част от наредбата падна в съда.

Проектонаредбата предвижда общините да разработват система за прием с водещ критерий близост на училището до постоянния/настоящия адрес на родителя/настойника.

Местната власт ще определя и прилежащи райони на училищата за обхват на учениците.

В територията на прилежащия район на средищните училища се включват и населените места без училища, от които са насочени учениците.

Децата, които отговарят на водещия критерий – близост до училището, ще се разпределят в следните групи:

първа група - деца, чийто родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището и постоянният/настоящият му адрес не е променян в последните над 3 години преди подаване на заявлението;

втора група - деца, чийто родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището повече от 1 година, но постоянният/настоящият му адрес е променен в периода през последните от 1 до 3 години преди подаване на заявлението;

трета група - деца, чиито родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес в прилежащия района на училището, но постоянният/настоящият му адрес е бил променен през последната една година преди подаване на заявлението;

четвърта група - деца, чиито родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес извън прилежащия район на училището към деня на подаване на заявлението.

За разпределянето в групите ще се взема по-благоприятния за ученика адрес (постоянен или настоящ).

Когато броят на децата в определена група надхвърля броя на местата, децата в тази група ще се подреждат по следните допълнителни критерии:

1. дете с трайни увреждания над 50%;

2. дете с двама починали родители;

3. други деца от семейството, обучаващи се в училището;

4. деца, завършили подготвителна група в избраното училище.

Собствена система за прием на база тези критерии ще е нужна само на общините с повече от едно училище.Общините ще могат да въведат допълнителни критерии. До общи критерии за прием на най-малките ученици се стигна след напрежението по приема на първокласници, което тази година ескалира и до жалби в прокуратурата, в големите градове и най-вече в София.


Ето как държавата ще финансира частните училища и детски градини

$
0
0
СВЯТ Салем училище Германия (2)

Министерството на образованието публикува днес проект за наредбата, която ще определи как точно държавата ще финансира частните училища и детски градини. Пълния ѝ текст можете да видите тук.

Това бе сред най-оспорваните теми по време на голямата преработка на Закона за училищното и предучилищното образование през 2015 г. От БСП бяха твърдо против предложението, защото счетоха, че това ще намали средствата, които се отделят за децата в държавните образователни институции. Реформаторският блок предложи частните училища да компенсират факта, че получават държавна помощ, като осигуряват безплатно обучение за 20% от децата - отличниците, с изявени таланти или специални потребности.

Вследствие на финансирането ще паднат и таксите в частните училища и детски градини. Наредбата обаче не финансира самите институции, а отделните ученици - т. е. ще се следи строго парите да се ползват именно за задължителната предучилищна подготовка и училищно обучение. Държавата няма да плаща нищо допълнително. Обичайните екстри в частно школо като училищен автобус ще се поемат от родителите, а от училището няма да имат право да им вземат пари за нещата, които са финансирани от държавния бюджет.

В момента наредбата е представена за обществено обсъждане в сайта на МОН, но се предвижда да бъде приета през тази година. Държавното финансиране е предвидено в бюджета за 2018 г. 

Включването на училище в системата за държавно финансиране ще става с подаване на заявления до министъра на образованието. След това експертна комисия ще разгледа молбата, за която последна дума ще има министърът. Той може и да прекратява вече одобрено финансиране, ако частното учебно заведение наруши изискванията.

Контрол върху разходването на държавните пари ще упражняват регионалните управления на образованието и общините.

Как точно ще се определят допълнителните пари за повишаване на качеството за обучение ще предложи министърът до 30 юни 2021 г., когато трябва да внесе в МС акт за допълнение на образователния стандарт.

От септември: минимална заплата за главен учител 836 лв.

$
0
0

Министерство на образованието и науката обяви минималните работни заплати в училищното образование от 1 септември 2017 г. Както бе обещано, от следващия месец педагогическите специалисти ще вземат с 15% повече, става ясно от проект за изменение на Наредба за нормиране и заплащане на труда, съобщи БГНЕС.

Проектът е обсъден и одобрен от социалните партньори в Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество.

Минималното възнаграждение на училищен директор от 1 септември вече ще е 950 лв., а на заместник-директорите – 887 лв.

Минималната заплата за главен учител ще е 836 лв., а за старши учител – 792 лв.

Учителите, възпитателите, логопедите, психолозите, педагогическите съветници, корепетиторите, хореографите, треньорите по вид спорт, рехабилитаторите на слуха и говора, ръководителите на направление ИКТ ще получават заплати, които започват от 760 лв.

От 1 януари 2018 г. 4% към заплатата ще получават учителите, които участват в съвместните екипи за обхващане и задържане на ученици, които не желаят да получат образование в задължителната предучилищна и училищна възраст. Такова увеличение ще има и за преподаватели, които провеждат допълнително обучение на учениците, които не са усвоили учебната програма, както и на деца, които не владеят български език.

Дискусия за цвета на дръжката на мотиката

$
0
0

"Министерството на образованието не е научило от медиите за издаването на черно-белите учебници. Имаше обявена процедура, ние внесохме проекти, които бяха одобрени и от експертите, и от учителите. Някои от тях дори ни казаха, че ще препоръчат на всичките си класове да си купят такива учебници."

Това заяви главният редактор на "Просвета" Тина Андреева пред bTV във връзка с изключително острите реакции от страна на много родители за новата инициатива, която деляла децата на бедни и богати. 

Вчера дори министърът на образованието Красимир Вълчев се включи в дебатите:

"Делението на учениците по този начин е недопустимо. Става въпрос за изключително неуместно послание от страна на едно от най-големите издателства. Казусът има малко практическо значение, но е натоварен със значителна символика. Имам уверението, че тези учебници няма да се разпространяват", коментира Вълчев.

Тина Анреева обаче съвсем не бе категорична, че е давала такова уверение. 

"Учебниците все още не са на пазара, ще обмислим дали да ги пуснем", обяви тя. 

По думите ѝ възможността за избор не може да се нарича дискриминация, тъкмо обратното.

Ожесточена дискусия се оформи и по Нова телевизия. 

"България ражда световни шампиони по злоба и хейтърство. Дискриминацията отнема, ние даваме”, коментира нападките на родителите в студиото директорът на издателство "Просвета" Никола Кицевски.

"Намираме се в абсурдна ситуация, в която, вместо да съобщим добрите новини, се впускаме в неправилни интерпретации", възмути се главната редакторка на издателството. 

И изтъкна предимствата на черно-белите учебници: те са по-евтини (с 3 лв.), по-леки и са напечатани на рециклирана хартия. 

Освен това издателството планирало да подари безплатно към всеки такъв учебник и електронния му вариант.

Преподавателят в Класическата гимназия и популярен фейсбук коментатор Емил Джасим обобщи казуса с алегория:

"Вместо да говорим за това дали земеделецът знае как да обработва земята и какви плодове ще даде, ние в момента обсъждаме какъв е цветът на дръжката на мотиката."

Брекзит заплашвал първенството на британските университети

$
0
0
Оксфорд е един от най-престижните и желани от студентите университети в света. Снимка Уикипедия

Излизането на Великобритания от Европейския съюз заплашва първенството на нейните университети сред елитните висши учебни заведения в света, съобщава платформата EUobserver.

Рисковете идват от очакваната загуба на еврофинансиране за науката и за изследванията, и от нарастващите такси за обучение на студентите, отбелязва публикацията.

Сега бюджетът на ЕС дава приблизително една четвърт от разходите за изследователска работа на университетите в Оксфорд и Кеймбридж. За първи път тази година те заемат челните две места в класацията на британския "Таймс" на университетите в света.

След тях се нареждат перлите на американското висше образование: Калифорнийският технологичен институт, Станфордският университет, Масачузетският технологичен институт, университетите в Харвард и Принстън.

Класацията обхваща 1000 висши учебни заведения, като половината от първите 100 са европейски.

Напредък сред най-добрите университети в света отбелязват китайските ВУЗ-ове. Така например Пекинският университет се издигнал две позиции нагоре, за да сподели 27-то място с Единбургския университет, докато три други китайски университета са влезли в групата на 200-те най-добри университета в света. 

В навечерието на 15 септември: образованието в числа и графики

$
0
0

Процентът на учениците на 10 000 души през 2016 г. почти се изравнява с показателите от началото на ХХ век. През 1900 г. те са били 9,6%, докато миналата година са 10,5 на сто. Това показват последните данни на Националния статистически институт, които бяха публикувани в навечерието на първия учебен ден. 
Те илюстрираттрагичната картина на развитието на българското образование през последните 116 години, към които могат да бъдат прибавени и  демографските фактори.

Според статистиката пикът е бил през предвоенната за България 1940 г., когато 17,2% от всеки 10 000 души са ходили на училище. Подобни стойности са постигнати през 1970 г. и повече не са повтарят и до днес. 

През 1990 г. 1,36 млн. българчета са посещавали училище и са били обучавани от 92 182 учители. Миналата година техният брой пада съответно до 740 362 ученици и 60 203 преподаватели. 



По-младите учители (под 34-годишна възраст) са едва 5917, като от 2000 г. насам са се стопили почти 4 пъти. За сметка на това при възрастните педагози над 55 години тенденциянта е отчетливо възходяща – от 17 135 на 29 660. 



Съотношението в учителската професия по пол е едно към шест в полза на жените. 


 

На 3-тия учебен ден: ученици пребиха с дървен кол преподавател

$
0
0

Ученици пребиха учител в професионалната гимназия по Селско стопанство в Садово. Преподавателят е в болница, а побойниците са задържани за 24 часа, съобщи бТВ.

Инцидентът е станал днес по обед – малко преди 12 часа, преди да приключат часовете, на първия етаж на гимназията.

Трима възпитаници на гимназията нападнали учителя по английски език. Единият го е удрял с дървен кол, а другите двама са му нанасяли удари с юмруци по главата.

Побоят е предшестван от друга проява на агресия – 17-годишен ученик от гимназията заедно с двама приятели от същото училище опитват да нахлуят в кабинет, където учителка провежда занятия.

Тя помолила за съдействие учителя по английски език Антон Велков, който й се притекъл на помощ. 

Изгоненият 17-годишен Атанас Георгиев и приятелите му решават да се саморазправят с Велков и нахлуват в стаята на учителя по английски.

Свидетели на грозната сцена стават и част от учениците.

Утре педагогическият съвет се събира в школото, за да реши дали да изключи агресорите от гимназията.

Предстои прокуратурата  да повдигне обвинение на побойниците.

Кое стихотворение да се учи наизуст в 4-ти клас

$
0
0

Проекти на учебни програми за 4-ти и за 10-и клас по всички общообразователни предмети са публикувани за обществено обсъждане на страницата на Министерството на образованието и науката (МОН). След утвърждаването им ще бъдат обявени процедури за написване на нови учебници, по които ще се преподава през учебната 2019-2020 година, съобщават от просветното министерство.

До момента са утвърдени учебни програми за I, II, III, V, VI, VII, VIII и IХ клас. Те, заедно с програмите за IV и за Х клас, бяха оповестени като варианти преди близо година и половина на сайта на МОН.

На последната среща с учители за обсъждане на програмата е имало спорове с коя философска поема трябва да бъде представен Пенчо Славейков в 10 клас, без да се стигне до единно виждане дали това да е „Микеланджело” или  „Cis moll”. В проекта на учебна програма по литература двете творби ще бъдат посочени алтернативно, като крайният избор ще се направи след обобщаване на постъпилите становища при общественото обсъждане, обясняват от МОН.

Учители по история и цивилизация и представителите на академичната общност подкрепиха новия подход при реализация на концепцията за обучението по история и изтъкнаха намерения добър баланс между учебно съдържание и броя часове за придобиване на компетентности. .

Становището на учители по философия е, че учебните програми по предмета са в правилната посока. След  дискусията е включено ново понятие -битие.

Кое стихотворение да се учи наизуст в четвърти клас

С аргумента, че учениците са достатъчно големи, в проекта на програмата са намерили място три от предложените, участвали в дискусията творби - „Обичам те, родино…” на Елисавета Багряна, „Моята учителка” на Леда Милева и “Майка ми” на Иван Вазов.

На сайта на МОН са публикувани за обществено обсъждане и проекти на 28 актуализирани учебни програми за обучението по майчин език и адаптирани учебни програми за лица над 16 години, които имат завършен начален етап или са преминали успешно през курсове за ограмотяване. Проектите на програми по майчин език са съответно по турски, иврит, арменски и ромски език за ученици от І клас (първа година на обучение) до VІІ клас (седма година на обучение).

Програмите са изготвени в съответствие с изискванията на Закона за предучилищното и училищното образование. При подготовката на проектите са взети предвид предложенията на учители, университетски преподаватели, представители на етническите общности и на техни неправителствени организации.

Изучаването на майчин език е по желание на родителите на учениците и може да се осъществява в избираемите учебни часове и/или във факултативните учебни часове.


Новите учебници на „Просвета“ за 1-ви клас – едни от най-добрите в Европа

$
0
0

Десетки хиляди български деца учат по едни от най-добрите учебници в Европа. Комплектът „Голямото приключение“ за 1. клас на издателска група „Просвета“ получи трета награда на конкурса за най-добри учебни материали (BELMA), който се провежда всяка година на Международния панаир на книгата във Франкфурт. Конкурсът се организира от Асоциацията на европейските издатели на учебници (EEPG) съвместно с Международната асоциация за изследване на учебници и учебни медии (IARTEM). Първата награда в категорията образователни материали за възрастова група от 6 до 11 години бе дадена на португалски учебник по музика, а втората – на норвежки учебник по английски език. Наградата на „Просвета“ единствена е за цял комплект нови учебници.

„Това е голямо признание за труда на всички мои колеги, особено като се има предвид, че журито на конкурса награждава наше издание за втора поредна година - заяви Георги Шарабов, заместник главен редактор в „Просвета“. - През миналата година бе отличен учебникът ни по френски език и литература за 11. клас.“

Георги Шарабов с наградата.

Десетки хиляди първокласници ползват през тази учебна година целия комплект „Голямото приключение“ или отделни учебници от него. Комплектът е с марката „Просвета Плюс“. Той включва учебници и помагала по всички 6 предмета за 1. клас: български език и литература, математика, околен свят, музика, изобразително изкуство и технологии и предприемачество. Други десетки хиляди деца учат по комплекта за 2. клас от същата поредица. Сега екипите работят по учебниците на „Голямото приключение“ за 3. и 4. клас.

Награденият комплект е дело на общо 16 автори - университетски преподаватели, действащи учители и специалисти по методика на началното образование. Графичното оформление, илюстрациите и кориците на всички учебници в поредицата се правят от студиото ХРИС-2001 ООД.

Десетки хиляди деца в 1. и 2. клас учат и по другата нова поредица с марката на „Просвета“ - „Чуден свят“. Нейни автори са утвърдени и доказали се през годините професионалисти с огромен опит.

Всички учебници от двете поредици имат електронни варианти, които са безплатни за учителите, работещи с тях. Е-учебниците съдържат изключително атрактивни триизмерни анимации, интерактивни упражнения, забавни и логически игри, видеофилми и аудиозаписи. Те са мощен инструмент за разнообразяване на работата в клас и за ангажиране вниманието на малките учаници.

„Просвета“ за първи път получава награда за българоезични учебници във Франкфурт, но иначе има вече утвърдена традиция да печели отличия за своите учебници и помагала по чужди езици.

През миналата година ЕNVOLS, учебникът по френски език и литература за 11. клас на „Просвета“, бе удостоен със специалната награда на журито заради иновативния си подход при работа с литературни текстове. Тази награда се присъжда ежегодно само на един учебник, избран от всички възрастови категории и учебни предмети в рамките на конкурса BELMA (Best European Learning Material Award – Награда за най-добър европейски образователен материал).

През 2014 г. българският учебник по британска и американска литература за 11. клас на издателство „Просвета“ LitUps! беше отличен като най-добър в категорията си на Панаира на книгата във Франкфурт.

През 2009 г. езиковата система по английски език за 5. клас HELLO! получи бронзова награда на същия конкурс. Цялата система HELLO! за прогимназиалния етап на обучение пък беше оценена като най-добре разработената програма в Европа за преподаване на английски език на дете, за което той не е майчин. 

Къде е българското образование в Европа (ГРАФИКИ)

$
0
0

В България се обръща по-сериозно внимание на приобщаващото образование. Органите планират да преразгледат модела на финансиране в училищното образование с цел повишаване на справедливостта (като се отпускат допълнителни средства за училищата в неравностойно положение) и качеството. Резултатите по отношение на основните умения по данни от PISA продължават да са едни от най-ниските в ЕС.

Това пише в Обзора на образованието и обучението за 2017 г. на Европейската комисия в частта, която е за България.

България продължава да изостава спрямо по-голямата част от средните стойности за ЕС по отделните индикатори в сферата на образованието. Неравенството остава големият проблем и цел за преодоляване в рамките на съюза.

Ето и някои основни моменти от обзора, който описва състоянието в българското образование.

 

Ниските резултати от PISA

 

Твърде ниските резултати по отношение на основни умения в рамките на PISA 2015 г. се обясняват с комбинация от фактори в системата на образованието и предизвикателства, свързани със справедливостта, пише в доклада.

И при трите изследвани предмета делът на учениците с ниски постижения остава един от най-високите в ЕС.

През 2015 г. ниските резултати в България са около два пъти повече спрямо средните резултати за ЕС: 37,9 % спрямо 20,6 % по природни науки, 41,5 % спрямо 19,7 % по четене и 42,1 % спрямо 22,2 % по математика (ОИСР, 2016 г.).

Макар и ниските резултати да са особено проблемни сред учениците в неравностойно положение, те са относително високи и за целия социално- икономически спектър.

Това предполага, че социално-икономическият статус сам по себе си не може да обясни като цяло лошите резултати на България според PISA: поне също толкова важни са и факторите в системата на образованието, като учебни програми и преподаване.

На този фон в специфични за държавата препоръки в рамките на европейския семестър през 2017 г. от Съвета на ЕС е отправен призив към България да увеличи предоставянето на качествено общо образование, по-специално за ромите. В тази връзка успешното внедряване на новите учебни програми, понастоящем за 1-2 клас и 5-6 клас, е от съществена важност.

В рамките на PISA България съчетава висок дял на ниски резултати и нисък дял на ученици с най-високи резултати.

Делът на учениците с най-високи резултати в рамките на PISA - т. е. такива, които могат да решават сложни задачи, е нисък: 2,9 % по природни науки, 3,6 % по четене и 4,4 % по математика. Това говори за необходимост от засилване на върховите постижения, наред с повишаването на справедливостта. В рамките на PISA 2015 г. българските ученици показват едно от най-ниските нива на чувство за принадлежност към тяхното училище сред всички участващи държави, като голяма част от учениците посочват, че са отсъствали от училище в продължение на цял ден през предходната седмица. 9,1 % от българските ученици съобщават, че са били обект на тормоз най-малко по няколко пъти на месец, което се явява вторият най-висок дял сред държавите, участващи в PISA (ОИСР, 2016 г.). Започнал е процес на организиране на „иновативни училища“, в които пилотно да се прилагат иновативни методи на преподаване.

Разходите за образование се увеличават, но продължават да бъдат относително ниски в сравнение с ЕС.

Разходите за образование на сектор „Държавно управление“ са повишени с около 3 % през 2015 г.

Тези разходи представляват 4,0 % от БВП и са под средната стойност за ЕС - 4,9 %. Органите очакват през 2020 г. тези разходи да достигнат 4,3 % от БВП, което до голяма степен отразява повишаването на учителските заплати (Министерство на финансите, 2017 г.). Данните за 2015 г. показват, че разходите се повишават, особено за предучилищно и училищно образование. Тези инвестиции може да помогнат да се подобрят нивата на участие, както и да допринесат за напредъка в повишаването на качеството. В България инвестициите в образованието са увеличени също така като дял от публичните разходи (с 0,1 процентни пункта до 9,8 %), но остават под средните за ЕС (10,3 %) през 2015 г. България планира преразглеждане на модела на финансиране на училищата, за да спомогне за повишаването на справедливостта и на качеството.

Броят на учениците през 2016 г. е намалял със 17 % в сравнение с 2002 г. и с 11 % след 2006 г. поради ниската раждаемост и емиграцията.

През последното десетилетие най-драстичният спад се наблюдава в средното образование (-30 %). Броят на учащите във висшето образование се увеличава до 2009 г., но оттогава започва да намалява. През последните пет години, за които има данни (2012— 2016 г.), общият брой на учащите намалява на всички нива, с изключение на началния етап на основното образование.

Новата образователна структура води до реорганизация на училищната мрежа, по-специално малките училища в селските райони, като се набляга на борбата с отпадането от училище и на осигуряването на качествено образование. Предизвикателството е още по-голямо, тъй като е необходимо да се противодейства на застаряването на преподавателския състав.

Преждевременното напускане на училище (ПНУ).

Обратно на общата тенденция в ЕС, делът на преждевременно напускащите училище (на възраст 18 - 24 години) се увеличава: 13,8 % през 2016 г. в сравнение с 10,7 % средно за ЕС. В този контекст ще се окаже трудно да бъде постигната националната цел от 11 %, заложена в стратегията „Европа 2020“, пише в доклада.

Преждевременното напускане е много ниско в големите градове (2,8 %), но достига 15,8 % в по-малките градове и предградията и 30,3 % в селските райони.

Големият брой на отпадащите всяка година се свързва със социално-икономически фактори, трудности от образователен характер и във все по-голяма степен — емигриране (факторът, на който се дължи повече от половината от броя на отпадналите). По места са сформирани местни екипи в рамките на механизъм за междуинституционално сътрудничество за подобряване на записването и задържането в училище.

В 50 образователни институции в България пилотно се внедрява система за ранно предупреждение, с която се цели установяването на деца и ученици, изложени на риск от отпадане. Прилагат се също така различни мерки, финансирани от Европейския социален фонд (ЕСФ), които са насочени към учениците в неравностойно положение.

По-широкото участие във висококачествено образование и грижи за децата в ранна възраст - предизвикателство 

При децата между 4 години и задължителната училищна възраст (7 години) то е на ниво от 89,2 % през 2015 г. , остава под целта за ЕС от 95 % и не се е повишило спрямо предходната година. Участието на ромски деца се повишава, но продължава да бъде ниско (66 % през 2016 г. в сравнение с 42 % през 2011 г. по данни на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA, 2016 г.).

Задължителното двегодишно предучилищно образование може да помогне да се гарантира равен старт за учениците в неравностойно положение, но данните за възрастовата група на 5-годишните (92,1 %) и на 6-годишните (86,9 %) показват, че участието в ОГДРВ не е всеобщо. В случай че бъде приложено изцяло, то би могло да окаже особено силно положително въздействие: в рамките на PISA 2015 г. 8 % от българските ученици са декларирали, че в домашна среда говорят на друг език. Разликата в резултатите на тази група и на онези, които говорят главно български в домашна среда, е много голяма (79 пункта при природните науки, което означава повече от 2 години обучение).

Наскоро органите обявиха планове за разширяване на задължителното предучилищно образование чрез включване на възрастовата група на 4-годишните

В скорошно проучване е установено, че 67 % от ромите на възраст 18—24 години напускат училище преждевременно, като жените са изложени на непропорционално висок риск (77 % спрямо 57 % при мъжете). В сравнение с проучването на FRA от 2011 г., този показател донякъде се е подобрил (през 2011 г. ПНУ е 85 %), но продължава да е проблемен. 65 % от ромите на възраст 16—24 години не участват в никаква форма на заетост, образование и обучение, докато едва 26 % от ромите на възраст 20—64 години са декларирали, че извършват платен труд (FRA, 2016 г.)5 .

Това предизвикателство допълнително се изостря от сегрегацията в образованието, която отчасти произтича от сегрегацията по мястото на живеене и неравномерното заселване на ромите в рамките на държавата.

60 % от учениците от ромски произход получават образование в училища, в които всички или повечето ученици са роми (FRA, 2016 г.).

Сформирането на отделни паралелки на база на етнически произход е забранено по закон, но мониторингът продължава да бъде предизвикателство, включително поради затрудненията със събирането на данни на базата на етнически произход.

 

 

 

 

 

 

В България преподавателският състав е сред най-бързо застаряващите в ЕС.

През 2015 г. почти 50 % от учителите са били на възраст над 50 години (45 % в началния етап на основното образование, 48 % в прогимназиалния етап на основното образование и 49 % в средното образование); 28 % са били на възраст 55 години или повече (съответно 22 %, 31 % и 31 %), което означава, че те ще се пенсионират през следващите няколко години7 . Дори и броят на учениците да намалява, големият брой пенсиониращи се учители все пак налага те да бъдат заместени. Важно е да се повиши първоначалното образование на учителите, за да се подкрепи реформата за приобщаващо образование. С цел повишаване на привлекателността на учителската кариера, сектор „Държавно управление“ е обявил планове за двойно увеличаване на заплатите на учителите до края на мандата си (2021 г.). През месец септември 2017 г. учителските заплати бяха увеличени с 15 %, отчитат в доклада.

Учениците ни - неграмотни, но готови да гласуват

Повече пари за професионални гимназии за дефицитни професии

$
0
0

Министърът на образованието Красимир Велчев съобщи в Пампоромо, че предвижда допълнително финансиране за професионални паралелки от сферите, в които се очаква бъдещ недостиг на пазара. Той заяви, че са предвидени 3 млн. лв. за допълнителното финансиране, а идеята е да се насърчат професионалните гимназии да ориентират профила си към потребностите на пазара на труда.

Красимир Вълчев се срещна днес в Пампорово с представители на общини и директори на образователни институции от област Смолян.

Според Вълчев, в бюджета за 2018 г. е предложено диференцираното финансиране на професионалните паралелки в зависимост от бъдещото търсене. Това е предвидено и в промяна в Закона за предучилищното и училищното образование. Предстои да бъде разработен механизъм, по който ще се предоставя допълнителното финансиране.

"Знаем в кои сектори са тези паралелки, със сигурност ще засегне техническите професии", обясни Красимир Вълчев.

Според образователния министър, е възможен диференциран подход и при разпределяне на тези средства, така че паралелките с най-остър недостиг да получат повече от тези с по-малък дефицит на пазара на труда.

"Трябва да насърчим учениците за включване в такива професионални паралелки, защото за последните десетилетия професионалното образование загуби известна атрактивност", каза още образователният министър.

Красимир Вълчев прогнозира, че това ще бъдат позициите, за които в най-голяма степен ще растат доходите заради недостига на пазара на труда. В много случаи те ще изпреварят според министъра възнагражденията за позиции, изискващи висше образование, за което вече има примери в различни предприятия.

"От една страна искаме да насърчим учениците със стипендии, а от друга да преструктурираме профилите на професионалните гимназии в съответствие с това търсене на пазара на труда".

Вълчев посочи, че всички общини ще получат допълнително финансиране за образование, независимо от предвидените пари за по-високите учителски заплати.

Министърът каза, че голямото предизвикателство за системата в краткосрочен и дългосрочен план е да има повече учители, "повече млади хора, които да се включат в педагогическа професия", а основна мярка за постигането е увеличаването на възнагражденията им.

Четвъртокласниците ни се справят повече от добре с четенето и разбирането

$
0
0

Българските четвъртокласници се справят доста добре с четенето. С това се похвалиха от образователното министерство при представянето на резултатите от международното изследване PIRLS. То се провежда на всеки пет години, през 2016 г. са участвали 50 държави и още 11 сравнителни участници - региони или отделни градове в някои страни. За България изследването е проведено през април 2016 г. В него са участвали 4281 ученици в четвърти клас на средна възраст 10,8 години, както и 214 начални учители, 4242 родители, включени са 153 училища. Тестът, с който трябва да се справят учениците, е бил 40 мин.

Нямало е текстове от български автори, текстовете са били внимателно подбрани, за да са максимално лишени от внушения извън информативността, уточниха от МОН.

Средният резултат за участничките в изследването за четене е 500 точки. Българското постижение е 552 точки, т. е. доста над средното.

На фона на обичайните резултати от PISA и други международни изследвания, които отреждат доста задни позиции на "постиженията" на българските ученици (вече не в началното образование, трябва да се отбележи), това е приятно разнообразие.

Първото място е за Русия тази година с 581 точки, следвана от Сингапур.

Резултатите на България са по-добри от тези на учениците от държави като САЩ, Италия, Холандия, Германия.

България е предхождана от Русия, която е първа в класация с 581 точки, както и от Сингапур (576 точки), Хонконг (569 точки), Ирландия (567 точки), Финландия (566 точки), Полша и Северна Ирландия (565 точки), Норвегия, Китай и Англия (559 точки), Латвия (558 точки), Швеция (555 точки) и Унгария (554 точки).

След България са САЩ (549 точки), Литва и Италия (548 точки), Дания (547 точки) и др. На дъното на класацията е Южна Африка с 320 точки среден резултат на четвъртокласниците.

Това е най-доброто представяне на страната ни от 2001 г. насам, откогато се прави изследването. През 2011 г. резултатът ни е бил най-нисък, сега имаме повишение от 20 точки спрямо 2011 г.

Запазва се тенденцията момичетата да имат по-високи резултати от момчетата - и в нашата страна, и въобще. 

Средният резултат в изследването е 19 точки в полза на момичетата, в България е 15 точки, т. е. малко по-добре се представяме от гледна точка на полов дисбаланс.

Друг индикатор, който се изследва в проучването е равнището на учениците - напреднало, високо, средно, ниско.

19% от ученици (т.е. една пета) в България са в напредналото равнище на четене. Тук страната ни е на седмо място.
Средно за всички държави процентът е 10%. Напредналото равнище означава, че учениците се справят с повече от учебното съдържание.

95 на сто от учениците в България постигат добро равнище. Останалите 5 на сто въобще не се справят, те са на ниското равнище - те би трябвало да ни безпокоят, отчитат от МОН. За сравнение в Русия и Сингапур имат постижения от 97-98% на най-ниското ниво.
Средното за всички страни е 96%.

Според скалата на изследването напредналите са с 625 точки, 550 точки е високо равнище на постиженията по четене, което у нас индивидуално се постига от 55% от учениците в четвърти клас. Това значи, че те могат да четат, разбират и интерпретират много добре даден текст. Средно равнище показват 83% от четвъртокласниците, което значи резултат от 475 точки - добро четене, разбиране и интерпретация

За успеха на четвъртокласниците особен важен фактор се оказва средата вкъщи. Децата, които са с много възможности, имат над 100 книги вкъщи, между 25 и 50 детски книги, връзка с интернет, собствена стая, образованието на поне един от родителите е висше. Тези ученици са 15 на сто през 2016 г. Спрямо 2011 г. има ръст от 4 на сто в тази група. Това е факторът, който оказва най-голямо влияние върху резултатите на учениците, отчитат авторите на изследването. Средният процент на тази група ученици във всички страни участнички обаче е по-висок, отколкото в България - 20 на сто.

Сред другите важни фактори са ранното ограмотавяне в семейството, ранното предучилищно образование.

Повече от половината от децата имат положително отношение към четенето, сочат още данните.

Viewing all 130 articles
Browse latest View live




Latest Images