Quantcast
Channel: Клуб 'Z' - Образование

От 21 април – специални видеоуроци за националното външно оценяване

$
0
0

Поредица специални видеоуроци за подготовка на учениците за националното външно оценяване (НВО) в края на 4. и на 7. клас създаде най-голямата издателска група в България – „Просвета“.

Уроците ще бъдат излъчвани под мотото „Националното външно оценяване – мисията е  възможна“. Те са част от изключително успешната инициатива на издателството „Учим онл@йн с учител“, която стартира веднага след извънредната ваканция в началото на март.

Чрез новите видеоуроци, учениците от 4. и 7. клас ще получават ценни съвети и практически насоки за предстоящите изпити по български език и литература и и по математика от учители с богат опит в подготовката на ученици за НВО, участвали в съставянето на изпитни задачи и в оценяването на учениците през предходните години.

В уроците ще бъдат анализирани примерни задачи и техните решения в съответствие със зададения от МОН формат на изпитите. Така децата ще се запознаят със спецификите на предстоящите тестове и ще упражняват отделните типове задачи, което ще подпомогне непосредствено тяхната успешна подготовка.

От 21 до 24 април ще бъдат излъчени първите уроци от цикъла по следния график:

  • 21 април, 14 ч.: Урок по български език и литература за 4. клас;
  • 22 април, 14 ч.: Урок по български език и литература за 7. клас;
  • 23 април, 14 ч.: Урок по математика за 4. клас;
  • 24 април, 14 ч.: Урок по математика за 7. клас.

Както досега, и тези уроци ще се излъчват на сайта на „Просвета“и на страницата на издателството във фейсбуки ще бъдат достъпни свободно за всички, които проявяват интерес.

До края на учебната година „Просвета“ планира да излъчи по още няколко специални урока за подготовка за НВО в 4. и в 7. клас.

„Искаме за пореден път да покажем, че нашата работа е ориентирана към актуалните нужди на системата и че сме способни бързо и адекватно да реагираме в помощ на учениците и учителите. Огромният интерес и многото положителни отзиви към нашите видеоуроци ни стимулират да търсим нови начини за подкрепа в тази трудна за всички ситуация“ - посочват от издателството.

До момента излъчените видеоуроци на „Просвета“ имат над 800 000 гледания само на страницата на издателството във фейсбук.

От издателската група първи пуснаха безплатни образователни ресурси – електронни учебници от 1. до 10. клас, електронни познавателни книжки за най-малките, както и видеоуроци по основните теми и предмети от учебния материал от 1. до 7. клас.

Видеоуроците на „Просвета“ са предоставени безвъзмездно за излъчване в програмите на БНТ и на BG ON AIR и в специалния филмов пакет на VIVACOM.


Университетите увеличават таксите с до 25% на година

$
0
0
Снимка БГНЕС

18 български висши учебни заведения ще вдигнат своите такси за студенти с между 5% и 25%. В номинално изражение увеличението е от 20 до 170 лв. Такова решение беше утвърдено днес на редовното заседание на Министерския съвет. 

Самите предложения в коя специалност с колко да се вдигне таксата идват от ръководствата на университетите, а кабинетът просто ги одобрява. Идеите им бяха предложени още през март в проект на решение за утвърждаване на таксите за кандидатстване и за обучение в държавните висши училища за учебната 2020/2021 година.

По-високо ще е увеличението при докторантите, които ще плащат с от 40 до 500 лв. повече на година. Все пак цели 23 държавни висши училища, включително и Българската академия на науките, няма да променят размера на таксите за своите докторанти.

Според изпратеното до медиите решение на кабинета, увеличението ще обхване малко под 155 000 лица, огромната част от които студенти. Едва 4300 са докторанти. Що се отнася до държавните военни училища - там засегнати ще бъдат малко под 7000 учащи. 

Според първоначалните разчети държавните университети ще съберат около 148 млн. лв. от такси от студентите, а военните училища - малко над 5 милиона лева. 

Таксите за кандидатстване остават 50 лв. за държавните университети, където средната цена на годината е около 950 лв. за следващата учебна година. В държавните военни училища е малко по-евтино - такса от 40 лв. при средна цена от 750 лв. на година. БАН и другите научни организации провеждат изпити за 30 лв. на човек, при средна цена за годишната такса от 460 лв. 

Засега матурите за XII клас ще са на 29 май и 1 юни

$
0
0

Засега действа вариантът държавни зрелостни изпити (матурите за XII клас) да се проведат на 29 май и 1 юни. Това обяви в интервю за БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. Той допълни, че министерството е подготвено и с резервни варианти.

"При удължаване на извънредното положение със същия брой дни ще се изместят и държавните зрелостни изпити. Имаме уверението от висшите училища, че ще се съобразят с приемните кампании и не само от българските, но и от тези в страните членки на ЕС. В момента пускаме онлайн анкета до всички учители докъде са стигнали. Ще вземем най малкото общо кратно. Всяка година последните седмици не се включват в държавните зрелостни изпити, тоест няма да бъдат изненадани от повече материал", посочи министър Вълчев.

Съгласно неговата заповед от 2 април държавните зрелостни изпити за XII клас ще се проведат на 30 май и 1 юни вместо на 20 и 22 май. Националното външно оценяване (НВО) за VII и X клас ще се проведе на 13 и 15 юни вместо планираните досега 9 и 11 юни дни.

Предвижда се НВО за IV клас да е на 29 и 30 май вместо на 27 и 28 май. Няма да има материал, който не е усвоен във външното оценяване, увери министърът.

Учителската "Подкрепа"не иска връщане в клас

$
0
0

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" препоръчва дистанционно приключване на учебната година. Позицията е изготвена след анкета с 20 000 членове на организацията.

В нея се посочва, че голяма част от учителите са в уязвимата група за COVID-19 и не биха рискували здравето си. Това ще затрудни и намирането на квестори за матурите.

Карантинирането дори на само един ученик би поставило под карантина цялото училище, пише още в становището.

Учителите твърдят също, че не може да се спази изискването за спазване на дистанция в паралелки с по 25-30 ученици. Според синдиката връщането в клас би обезсмислило свършеното до момента по време на онлайн обучението. Ако пък се върнат само 7 и 12 клас, учителите ще са затруднени да комбинират присъственото обучение за тях и дистанционното за  други класове.

Организацията призовава МОН да преосмисли необходимостта от изпити в 4 и 10 клас, които са нужни само за нуждите на статистиката.

Софийският университет удължи отмяната на лекции до 25 май

$
0
0
Снимка БГНЕС

Софийският университет "Св. Климент Охридски" (СУ) удължава отмяната на лекции до 25 май с цел ограничаване на опасността от разпространение на COVID-19. Това обявиха на сайтана учебното заведение. По нареждане на ректора Анастас Герджиков от 23 март занятията на живо бяха забранени до 10 май. 

Няма друга промяна в заповедта от март, освен срока на действие. Лекции няма да има, но ще се провеждат държавни изпити, защити на дипломни работи и дисертации, когато не могат да бъдат отложени.

До средата на май са прекратени и всички масови мероприятния в сградите на университета - конференции, дискусии, публични лекции, представления, концерти и други културни събития, спортни прояви, катедрени и факултетни съвети и събрания и др.

След въвеждането на извънредното положение много университети в страната минаха на дистанционно обучение чрез конферентни връзки. СУ не направи изключение, като преподавателите се възползваха от програми за видеоконферентни връзки като Zoom и Blue Button.

Други изпращаха лекции и проверяваха домашни работи чрез системата Moodle.

Държавата ще субсидира обучението на 38 390 студенти

$
0
0
Снимка БГНЕС.

Държавата ще субсидира обучението в 38 държавни висши училища (включително и военните) на 38 390 студенти, от които 33 871 след средно образование. Днес Министерският съвет утвърди броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации в България през учебната 2020-2021 година.

Това съобщиха от правителството. Държавата ще осигури и 150 места за обучение на граждани на Северна Македония. 

Съгласно изискванията на Закона за висшето образование (ЗВО) в държавните висши училища се утвърждава прием на студенти срещу заплащане, като за учебната 2020-2021 година са предвидени 16 022 студенти, от които след средно образование 10 258.

В съответствие с промените в Закона за висшето образование с Решението за учебната 2020-2021 г. в частните висши училища не се утвърждава прием.

За учебната 2020-2021 година в държавните висши училища се предвижда да бъдат приети 2317 докторанти, от които 1752 в редовна и 565 в задочна форма на обучение.

Българската държава ще осигури и 2000 места за обучение на наши сънародници от чужбина в държавни висши училища за „бакалавър“ и „магистър“, и 40 места за „доктор“. 

Предложеният прием на студенти и докторанти е съобразен с предложенията на организации на българските общности в чужбина и българските дипломатически представителства, както и с желанията на кандидат-студентите при проведената информационна кампания в Албания, Косово, Република Северна Македония, Молдова, Украйна, Сърбия, Кипър и Испания.

Бройките за държавните поръчки в университетите са съобразени с провежданата от образователното министерство политика за повишаване качеството на висшето образование и постигане на съответствие с динамиката на трудовия пазар.

Два държавни университета режат щатове, замразяват заплати и конкурси за израстване

$
0
0
Стопанската академия Снимка Интернет

Кризисни мерки, сред които орязване на щатове, замразяване на нови конкурси за асистенти, доценти и професори, намаляване на заплати и съкращения в администрацията предприемат две държавни висши училища - Минно-геоложкият университет (МГУ) „Св. Иван Рилски" и Стопанската академия "Д. А. Ценов" – Свищов.

Правителството вчера разгледа и одобри предложените мерки на университетските ръководства. За да се изпълнят обаче, са необходими общо 2,65 млн. лв. Сумата ще бъде за сметка на бюджета на Министерството на образованието и науката за 2020 година. Но ръководствата на двете висши училища се задължават да изпълнят всички описани в съответната програма мерки и дейности в рамките на предоставените средства, поради което за периода 2021-2023 г. няма да е необходим допълнителен финансов ресурс.

В Програмата за оптимизация на МГУ „Св. Иван Рилски" за периода 2020-2023 година са разписани мерките, които следва да се изпълнят, сроковете за изпълнението им, както и очакваните финансови ефекти от реализацията на всяка една мярка. 

Основните акценти са свързани с оптимизиране на структурата и разходите за персонал, включващи пенсиониране при навършване на 65-годишна възраст, съкращаване, спиране на допълнителни плащания и др. 

Предвидени са мерки за повишаване на наукометричните показатели на университета, създаване на фонд „Млади учени", разширяване на научните контакти с наши и чужди университети, създаване на действащи мрежи от споделени ресурси между отделните сродни звена в различни университети от Европа и света. Друг вид мерки предвиждат ограничаване на разходите за ел. енергия, гориво на служебните автомобили, командировки в чужбина, обединяване на катедрите в университета и др. Намерението е да се увеличават приходите във висшето училище чрез привличане на чуждестранни студенти и докторанти и предоставяне на образователни услуги и проектна дейност.

За изпълнението на посочените мерки на МГУ е необходим допълнителен финансов ресурс в размер до 650 хил. лв. С предоставянето на тези средства и в резултат от прилагането на мерките за оптимизиране на структурата на персонала, както и на разходите за издръжка университетът ще постигне балансиран бюджет и в следващите години от изпълнението на програмата 2021-2023 г. няма да са необходими допълнителни финансови ресурси.

Програмата за оптимизация на разходите и структурата на Стопанска академия „Д. А. Ценов" - Свищов, за периода 2020-2022 г. предвижда оптимизиране на структурата, намаляване на възнагражденията на лицата, заемащи изборни управленски длъжности, намаляване броя на заместник-ректорите, освобождаване на лица от академичния и от неакадемичния състав, придобили право на пенсия, мораториум за откриване на процедури за академични длъжности и др. 

Предвидени са също мерки за оптимизиране на разходите за издръжка - намаляване на разходите за комунални услуги, материали, външни услуги и др., както и мерки за намаляване на задълженията. Последните мерки са за увеличаване на приходите чрез нарастването на броя на обучаваните студенти по държавна поръчка и на докторанти, на чуждестранните студенти и студентите в платена форма и др.

За стартиране на предвидените в програмата мерки на висшето училище е необходим допълнителен финансов ресурс в размер до 2 млн. лв. Предвидените мерки за 2021 г. и 2022 г. ще се изпълняват в рамките на освободените средства в резултат на преструктуриране на персонала, както и от намаляване на разходите за издръжка и увеличение на приходите за съответната година, поради което през тези две години няма да са необходими допълнителни средства.

СУ приема с матури, оставя само 3 изпита

$
0
0
Снимка БГНЕС

Софийският университет "Св. Климент Охридски" ще приема тази година само с оценките от матурите. Присъствени изпити ще се проведат само по три предмета.

Това реши Академичният съвет на СУ.

"За учебната 2020/2021 година Софийският университет ще признава оценките от държавен зрелостен изпит като конкурсни за кандидатстване в 116 от общо 118 бакалавърски програми.

Софийският университет ще проведе кандидатстудентски изпити по биология и химияза специалностите „Медицина“ и „Фармация“ и по математика ІІ за специалностите във Факултета по математика и информатика, Физическия факултет и Стопанския факултет. С оценките от изпитите по биология и химия кандидат-студентите ще могат да кандидатстват и за специалности в Биологическия факултет, Факултета по химия и фармация и Физическия факултет", се казва в съобщение на сайтана университета.

Изпитът по химия ще се състои на 14 юни от 9 часа, а този по биология - на 20 юни. Математиката ще бъде на 21 юни от 9 часа.

Балът на кандидатстващите "Право" ще се формира от оценката на матурата по български език и успеха от дипломата за средно образование.

Кандидатите, които вече са платили за полагане на изпит, ще получат електронно генерирани поименни ваучери за сумите, които ще им бъдат възстановени след края на кампанията.

Кандидат-студентите, които до този момент не са подали заявления за явяване на изпит, могат да се регистрират в срок до 10 юни 2020 г. единствено чрез електронизирана система на адрес: https://online.uni-sofia.bg с линк от главната страница на Университета – http://www.uni-sofia.bg.


Министър Вълчев предлага онлайн обучение и при грипни ваканции

$
0
0
Боришев

Да има онлайн обучение и при грипна ваканция в училищата, ще предложи образователното министерство. Това ще стане с промени в Закона за предучилищното и училищното образование, съобщи министър Красимир Вълчев по време на заседанието на парламентарната комисия по образование.

"Акцентът на вашия въпрос е по отношение на бъдещото обучение в електронна среда. Обучението в електронна среда и чрез електронни ресурси е неизбежно да се прилага в бъдеще. То стартира успешно благодарение на ситуацията, благодарение на усилията, които бяха положени от учителите, основно благодарение на добрата ангажираност от родителите, но то си има своите дефицити. 

В никакъв случай не може да замести присъственото обучение в училище. Следващите години и десетилетия системите на образованието ще продължат да осъществяват обучителния процес преди всичко в традиционната класна стая. Много повече учениците и студентите ще използват електронни платформи", каза Вълчев, цитиран от „Фокус“. 

Според него няма оправдание в бъдеще при така наречените грипни ваканции да не се провежда такова обучение. 

По думите му в бъдеще, ако трябва да се провежда електронно обучение, то в много по-голяма степен трябва да бъде синхронно. 

"В много по-голяма степен трябва да ползват една платформа всички учители", допълни още министърът. 

И продължи:

"Какво трябва да направим ние, ние трябва да уредим, в това число и в подзаконов нормативен акт провеждането на обучението в електронна среда. В момента стартирахме с временни правила, обикновено в заповед. От такава уредба има нужда, тъй като става въпрос за изцяло нова организация на работата и учебния процес. 

Системата сама намери в движение баланса между синхронно и асинхронно обучение, между избора на електронни платформи и ресурси.“

Семестриалните изпити в СУ и УНСС ще се проведат онлайн

$
0
0
Снимки 2 софийски университет(1)(1)

Поради върлуващата епидемия от коронавирус в България ректорите на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) и Университета за национално и световно стопанство (УНСС) издадоха заповеди, съгласно които семестриалните изпити ще се проведат онлайн.

Позволява се провеждането на изпити в сградите на учебните заведения само по изключение.

Софийски университет„Св. Климент Охридски“

За специалностите и програмите в Историческия факултет, Философския факултет, Факултета по класически и нови филологии, Факултета по славянски филологии, Факултета по журналистика и масова комуникация, Факултета по педагогика, Факултета по науки за образованието и изкуствата, Стопанския факултет и Геолого-географския факултет летният семестър ще завърши неприсъствено на 5 юни 2020 г. за всички образователно-квалификационни степени и форми на обучение чрез дистанционни средства, препоръчително в платформата "Мудъл", поддържанa в Университета.

Изпитната сесия на студентите от задочна форма на обучение от всички специалности ще се проведе в периода 15 юни – 31 юли 2020 г. неприсъствено чрез дистанционни средства.

Редовната изпитна сесия ще се проведе в периода 8 юни – 3 юли 2020 г. неприсъствено чрез дистанционни средства или курсови работи и проекти и др.

Дотук всичко върви по заложената програма от началото на учебната година. Но при останалите специалности държавните сесии се отлагат.

За специалностите и програмите в Юридическия факултет, Богословския факултет, Факултета по математика и информатика, Биологическия факултет, Факултета по химия и фармация и Физическия факултет летният семестър е удължен до 26 юни 2020 г. Редовната изпитна сесия ще се проведе в периода 29 юни – 26 юли 2020 г.

Още по-мъчно ще е лятото за студентите от специалностите „Медицина“, „Медицинска сестра“, „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“ и „Оптометрия“, както и за магистърските програми „Астрономия и популяризация на астрономията“ и „Оптометрия“. Летният семестър е удължен до 31 юли 2020 г. 

Редовната изпитна сесия ще се проведе в периода 3 август – 21 август 2020 г. неприсъствено чрез дистанционни средства или курсови работи и проекти и др. 

При възможност държавните изпити и защитите на дипломни работи ще се проведат неприсъствено: държавните изпити – чрез дистанционни средства, препоръчително в платформата Мудъл, а защитите на дипломни работи – в публично достъпни среди.

Поправителната изпитна сесия ще се проведе при същите условия като редовната сесия в периода 17.08-13.09.2020 г. 

До 14.06.2020 г. е забранено провеждането на масови мероприятия в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, включително конференции, дискусии, публични лекции, представления, концерти и други културни събития, спортни прояви, промоции за връчване на дипломи, академичен съвет, комисии и работни групи, катедрени и факултетни съвети и събрания и др.

Университет за национално и световно стопанство

При УНСС няма разлика между отделните специалности по отношение на летните сесии.

Летният семестър на УНСС ще приключи за студентите от ОКС "бакалавър" на 23.05.2020 г., а от ОКС "магистър" - на 24.05.2020 г.

За бакалаврите сесията ще се проведе от 26.05.2020 г. до 14.06.2020 г. За магистрите ще стартира на същата дата, но ще приключи седмица по-рано - на 07.06.2020 г.

За бакалаврите и магистрите от дистанционно обучение - София и РЦДО - Хасково сесията ще стартира на 23.05.2020 г. При първите ще завърши на 14.06.2020 г., а при вторите - на 07.06.2020 г.

Годишната поправителна сесия ще се проведе по следния ред:

- за бакалаврите от 15.06.2020 г. до 21.06.2020 г.

- за магистрите от 08.06.2020 г. до 14.06.2020 г.





Latest Images